wtorek, 12 listopada 2013

PACZKA 11

UWAGA!!!
W TEJ PACZCE ZNAJDZIESZ ŻYCIE CODZIENNE W PRL-u,
COŚ DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI...


W GIMNAZJUM IM. CZ. MIŁOSZA ZAKOŃCZYŁ SIĘ WŁAŚNIE TYDZIEŃ PRL-U!
ZAGLĄDAJ TUTAJ CZĘŚCIEJ, A DOWIESZ SIĘ, CO CIEKAWEGO DZIAŁO SIĘ U NAS! 

GRUPA PROJEKTOWA poprowadziła lekcję dla każdej z klas, podczas której przekazywała informacje na temat pomocy udzielanej Polakom przez Niemców w stanie wojennym.

Oto prowadzący:
Karina Rosiak i Sandra Szczęsna z II a- brakuje Anny Kujawy (robi zdjęcie!)
Damian Andrysiak z I c, Julka Zaborowska i Gabrysia Zadrąg z IIIc
Niestety nie posiadamy zdjęć innych prowadzących, a byli to: Natalia Kacprowicz z III a i Mariusz Kamiński z III c oraz Magda Rosolak z III c, Justyna Rajska z I e i Agnieszka Sobalska z I a.

Na zajęcia został zaproszony pan Andrzej Borucki, dyrektor Muzeum w Łęczycy, świadek historii, który opowiadał o paczkach z Niemiec, strajku studentów na KUL-u oraz stanie wojennym.


Zobaczcie, jak uczniowie pracowali na zajęciach.
Na początku uczniowie musieli udowodnić, że dobrze znają naszych zachodnich sąsiadów- układali mapę Niemiec z ogromnych puzzli, zaznaczali RFN i NRD, kładli na mapie napisy "Berlin" i "Bonn" oraz symbolicznie rozcinali Berlin.

Na patyczkach znajdowały się ważne daty dla historii powojennej Niemiec i Polski, np. utworzenie RFN i NRD, powstanie Muru Berlińskiego, ponowne zjednoczenie Niemiec; powstanie PRL, powołanie "Solidarności", ogłoszenie stanu wojennego, wybór Lecha Wałęsy na prezydenta i wiele innych...
Po tej lekcji uczniowie z pewnością zapamiętali, że w ciągu trwania stanu wojennego Niemcy wysłali Polakom 8 600 000 paczek z żywnością, lekami, odzieżą, zabawkami.

Oprócz ciężkiej merytoryki wprowadziliśmy też  element zabawy. Nauczyliśmy uczniów naszego gimnazjum grać w "Kolejkę", aby poznali uroki robienia zakupów w czasie PRL-u: długie stanie w kolejkach, brak towarów, kupowanie "spod lady", spekulacje na czarnym rynku.
W czasach PRL-u brakowało w sklepach odzieży, ale polskie gospodynie były bardzo zaradne, umiały szyć, robić na drutach i na szydełku. Również uczniowie naszego gimnazjum nieźle sobie radzili.
Bartek radzi sobie świetnie!

W PRL-u brakowało również baaaaaaaaaaaaardzo potrzebnego towaru- papieru toaletowego. Babcie klozetowe czuwały, aby korzystający z toalet publicznych nie zabierali zbyt dużo tego cennego dobra.Czy można wytrzymać bez Internetu i telewizji? Oczywiście, że tak! W czasach PRL dzieci wychodziły na podwórko i grały w gumę. Zobaczcie, jak grupa projektowa uczy na lekcji w-fu gry w gumę.
Narada bojowa

Grupie projektowej pomaga pani Marta Miarka, nauczycielka w-fu.


Uda się?

Udało się!

Nie udało się...

Wywijasy

Dementujemy wszelkie plotki- nikt się nie udusił!

Zasłużony odpoczynek

ZOBACZ, JAK GRA W GUMĘ MICHAŁ SZPAK W ODCINKU "UGOTOWANI"!
KLIKNIJ TUTAJ

Gdy brak wolności doskwierał Polakom, śpiewali razem z Jackiem Kaczmarskim...

TUTAJ możecie poczytać o Jacku Kaczmarskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz