środa, 18 grudnia 2013

PACZKA 13


UWAGA! COFNĄŁEŚ SIĘ 32 LATA WSTECZ!

Dzisiaj przypada 32 rocznica uchwały Bundestagu dotyczącej pomocy dla Polski w czasie stanu wojennego. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę  z tego, że nasz zachodni sąsiad chciał pomóc rodzącej się demokracji w Polsce. A gdy się o tym dowiadujemy, to dziwimy się, że to właśnie Niemcy nam pomagali. 

"1. Bundestag (...) wyraża (...) swoją solidarność z polskim narodem, dręczonym przez los oraz popiera jego walkę o godność człowieka, praworządność i demokrację. 

(...)
5. Bundestag (...) obserwuje z dużym niepokojem przybierającą na sile propagandową nagonkę przeciwko kierunkowi zmian w Polsce, a także otwarte, jak i skryte grożenie obywatelom atakiem na polską niezależność z zewnątrz.

6. Bundestag apeluje do wszystkich obywateli naszego państwa, do związków zawodowych oraz partii, do kościołów, do organizacji charytatywnych i humanitarnych oraz do młodzieży, żeby właśnie teraz okazać polskiemu narodowi, który znajduje się w trudnej sytuacji, ludzką oraz moralną solidarność. Bundestag apeluje, żeby udzielić pomocy materialnej w walce z głodem, biedą oraz zimnem, czego ten sąsiedni naród dzisiaj tak pilnie potrzebuje i na co zasługuje.
(...)
Powyższa uchwała została przyjęta przez posłów wszystkich frakcji, przy jednym głosie wstrzymującym się". 

tłumaczenie: Natalia Bartha, Kamil Grabowski


UCZNIOWIE GIMNAZJUM IM. CZESŁAWA MIŁOSZA wiedzą trochę więcej na temat stanu wojennego niż ich rówieśnicy z innych szkół. Zawdzięczają to działaniom grupy projektowej "Paczki solidarności" oraz zaangażowaniu pani Anny Kowalskiej, nauczycielki historii, która była pomysłodawczynią wystawy "Dziwny świat PRL-u". Wystawa została otwarta 13 grudnia- oczywiście w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

Aby wejść do sali muzealnej, należało okazać bilet wstępu
Tłum czekał na swoją kolej.

Odwiedzający mogli podziwiać przedmioty codziennego użytku...

...być może dziwne...
  
...ale bardzo potrzebne...



zabawki



Stare dzienniki lekcyjne i kroniki


Legitymacje partyjne, medale oraz kartki na żywność


plakaty komunistyczne

Goście grzecznie czekali w kolejce, aby zagrać w klasy- zupełnie jak dzieci na podwórku w czasie PRL-u

Grali też w kapsle...

...i w gumę.


NAPISALI O NAS:
portal ele24- kliknij tutaj
redaktor gazetki szkolnej "Półserio"- kliknij tutaj

NASZ PROJEKT DOBIEGA KOŃCA... WYBIERAMY SIĘ NA GALĘ DO WARSZAWY, ABY POKAZAĆ REZULTATY NASZEJ PRACY. TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI :-)

środa, 27 listopada 2013

PACZKA 12


UWAGA!!! 
W TEJ PACZCE ZNALAZŁEŚ DLA SIEBIE, SWOJEJ RODZINY
I SWOICH PRZYJACIÓŁ 
ZAPROSZENIE NA WIECZOREK WSPOMNIEŃ.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WZIĘLI W NIM UDZIAŁ.



Przygotowania szły pełną parą.

Musieliśmy zbić stół...

...żeby położyć na nim ponad 30-letni obrus.

Podziękowaliśmy panu Andrzejowi Boruckiemu, dyrektorowi Muzeum w Łęczycy, za umożliwienie nam zorganizowania wieczorku wspomnień.
Nasz świadek historii podzielił się z nami przeżyciami z tamtych lat.

Również goście opowiadali młodzieży o swoich przeżyciach z PRL-u.



NAPISALI O NAS: ELE24- KLIKNIJ TUTAJ
                               MUZEUM W ŁĘCZYCY- KLIKNIJ TUTAJ





wtorek, 12 listopada 2013

PACZKA 11

UWAGA!!!
W TEJ PACZCE ZNAJDZIESZ ŻYCIE CODZIENNE W PRL-u,
COŚ DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI...


W GIMNAZJUM IM. CZ. MIŁOSZA ZAKOŃCZYŁ SIĘ WŁAŚNIE TYDZIEŃ PRL-U!
ZAGLĄDAJ TUTAJ CZĘŚCIEJ, A DOWIESZ SIĘ, CO CIEKAWEGO DZIAŁO SIĘ U NAS! 

GRUPA PROJEKTOWA poprowadziła lekcję dla każdej z klas, podczas której przekazywała informacje na temat pomocy udzielanej Polakom przez Niemców w stanie wojennym.

Oto prowadzący:
Karina Rosiak i Sandra Szczęsna z II a- brakuje Anny Kujawy (robi zdjęcie!)
Damian Andrysiak z I c, Julka Zaborowska i Gabrysia Zadrąg z IIIc
Niestety nie posiadamy zdjęć innych prowadzących, a byli to: Natalia Kacprowicz z III a i Mariusz Kamiński z III c oraz Magda Rosolak z III c, Justyna Rajska z I e i Agnieszka Sobalska z I a.

Na zajęcia został zaproszony pan Andrzej Borucki, dyrektor Muzeum w Łęczycy, świadek historii, który opowiadał o paczkach z Niemiec, strajku studentów na KUL-u oraz stanie wojennym.


Zobaczcie, jak uczniowie pracowali na zajęciach.




Na początku uczniowie musieli udowodnić, że dobrze znają naszych zachodnich sąsiadów- układali mapę Niemiec z ogromnych puzzli, zaznaczali RFN i NRD, kładli na mapie napisy "Berlin" i "Bonn" oraz symbolicznie rozcinali Berlin.

Na patyczkach znajdowały się ważne daty dla historii powojennej Niemiec i Polski, np. utworzenie RFN i NRD, powstanie Muru Berlińskiego, ponowne zjednoczenie Niemiec; powstanie PRL, powołanie "Solidarności", ogłoszenie stanu wojennego, wybór Lecha Wałęsy na prezydenta i wiele innych...
Po tej lekcji uczniowie z pewnością zapamiętali, że w ciągu trwania stanu wojennego Niemcy wysłali Polakom 8 600 000 paczek z żywnością, lekami, odzieżą, zabawkami.

Oprócz ciężkiej merytoryki wprowadziliśmy też  element zabawy. Nauczyliśmy uczniów naszego gimnazjum grać w "Kolejkę", aby poznali uroki robienia zakupów w czasie PRL-u: długie stanie w kolejkach, brak towarów, kupowanie "spod lady", spekulacje na czarnym rynku.




W czasach PRL-u brakowało w sklepach odzieży, ale polskie gospodynie były bardzo zaradne, umiały szyć, robić na drutach i na szydełku. Również uczniowie naszego gimnazjum nieźle sobie radzili.
Bartek radzi sobie świetnie!





W PRL-u brakowało również baaaaaaaaaaaaardzo potrzebnego towaru- papieru toaletowego. Babcie klozetowe czuwały, aby korzystający z toalet publicznych nie zabierali zbyt dużo tego cennego dobra.







Czy można wytrzymać bez Internetu i telewizji? Oczywiście, że tak! W czasach PRL dzieci wychodziły na podwórko i grały w gumę. Zobaczcie, jak grupa projektowa uczy na lekcji w-fu gry w gumę.




Narada bojowa

Grupie projektowej pomaga pani Marta Miarka, nauczycielka w-fu.


Uda się?

Udało się!

Nie udało się...

Wywijasy

Dementujemy wszelkie plotki- nikt się nie udusił!

Zasłużony odpoczynek

ZOBACZ, JAK GRA W GUMĘ MICHAŁ SZPAK W ODCINKU "UGOTOWANI"!
KLIKNIJ TUTAJ

Gdy brak wolności doskwierał Polakom, śpiewali razem z Jackiem Kaczmarskim...

TUTAJ możecie poczytać o Jacku Kaczmarskim.