środa, 18 grudnia 2013

PACZKA 13


UWAGA! COFNĄŁEŚ SIĘ 32 LATA WSTECZ!

Dzisiaj przypada 32 rocznica uchwały Bundestagu dotyczącej pomocy dla Polski w czasie stanu wojennego. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę  z tego, że nasz zachodni sąsiad chciał pomóc rodzącej się demokracji w Polsce. A gdy się o tym dowiadujemy, to dziwimy się, że to właśnie Niemcy nam pomagali. 

"1. Bundestag (...) wyraża (...) swoją solidarność z polskim narodem, dręczonym przez los oraz popiera jego walkę o godność człowieka, praworządność i demokrację. 

(...)
5. Bundestag (...) obserwuje z dużym niepokojem przybierającą na sile propagandową nagonkę przeciwko kierunkowi zmian w Polsce, a także otwarte, jak i skryte grożenie obywatelom atakiem na polską niezależność z zewnątrz.

6. Bundestag apeluje do wszystkich obywateli naszego państwa, do związków zawodowych oraz partii, do kościołów, do organizacji charytatywnych i humanitarnych oraz do młodzieży, żeby właśnie teraz okazać polskiemu narodowi, który znajduje się w trudnej sytuacji, ludzką oraz moralną solidarność. Bundestag apeluje, żeby udzielić pomocy materialnej w walce z głodem, biedą oraz zimnem, czego ten sąsiedni naród dzisiaj tak pilnie potrzebuje i na co zasługuje.
(...)
Powyższa uchwała została przyjęta przez posłów wszystkich frakcji, przy jednym głosie wstrzymującym się". 

tłumaczenie: Natalia Bartha, Kamil Grabowski


UCZNIOWIE GIMNAZJUM IM. CZESŁAWA MIŁOSZA wiedzą trochę więcej na temat stanu wojennego niż ich rówieśnicy z innych szkół. Zawdzięczają to działaniom grupy projektowej "Paczki solidarności" oraz zaangażowaniu pani Anny Kowalskiej, nauczycielki historii, która była pomysłodawczynią wystawy "Dziwny świat PRL-u". Wystawa została otwarta 13 grudnia- oczywiście w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego.

Aby wejść do sali muzealnej, należało okazać bilet wstępu
Tłum czekał na swoją kolej.

Odwiedzający mogli podziwiać przedmioty codziennego użytku...

...być może dziwne...
  
...ale bardzo potrzebne...zabawkiStare dzienniki lekcyjne i kroniki


Legitymacje partyjne, medale oraz kartki na żywność


plakaty komunistyczne

Goście grzecznie czekali w kolejce, aby zagrać w klasy- zupełnie jak dzieci na podwórku w czasie PRL-u

Grali też w kapsle...

...i w gumę.


NAPISALI O NAS:
portal ele24- kliknij tutaj
redaktor gazetki szkolnej "Półserio"- kliknij tutaj

NASZ PROJEKT DOBIEGA KOŃCA... WYBIERAMY SIĘ NA GALĘ DO WARSZAWY, ABY POKAZAĆ REZULTATY NASZEJ PRACY. TRZYMAJCIE ZA NAS KCIUKI :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz