środa, 27 listopada 2013

PACZKA 12


UWAGA!!! 
W TEJ PACZCE ZNALAZŁEŚ DLA SIEBIE, SWOJEJ RODZINY
I SWOICH PRZYJACIÓŁ 
ZAPROSZENIE NA WIECZOREK WSPOMNIEŃ.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WZIĘLI W NIM UDZIAŁ.Przygotowania szły pełną parą.

Musieliśmy zbić stół...

...żeby położyć na nim ponad 30-letni obrus.

Podziękowaliśmy panu Andrzejowi Boruckiemu, dyrektorowi Muzeum w Łęczycy, za umożliwienie nam zorganizowania wieczorku wspomnień.
Nasz świadek historii podzielił się z nami przeżyciami z tamtych lat.

Również goście opowiadali młodzieży o swoich przeżyciach z PRL-u.NAPISALI O NAS: ELE24- KLIKNIJ TUTAJ
                               MUZEUM W ŁĘCZYCY- KLIKNIJ TUTAJ

wtorek, 12 listopada 2013

PACZKA 11

UWAGA!!!
W TEJ PACZCE ZNAJDZIESZ ŻYCIE CODZIENNE W PRL-u,
COŚ DLA DOROSŁYCH I DLA DZIECI...


W GIMNAZJUM IM. CZ. MIŁOSZA ZAKOŃCZYŁ SIĘ WŁAŚNIE TYDZIEŃ PRL-U!
ZAGLĄDAJ TUTAJ CZĘŚCIEJ, A DOWIESZ SIĘ, CO CIEKAWEGO DZIAŁO SIĘ U NAS! 

GRUPA PROJEKTOWA poprowadziła lekcję dla każdej z klas, podczas której przekazywała informacje na temat pomocy udzielanej Polakom przez Niemców w stanie wojennym.

Oto prowadzący:
Karina Rosiak i Sandra Szczęsna z II a- brakuje Anny Kujawy (robi zdjęcie!)
Damian Andrysiak z I c, Julka Zaborowska i Gabrysia Zadrąg z IIIc
Niestety nie posiadamy zdjęć innych prowadzących, a byli to: Natalia Kacprowicz z III a i Mariusz Kamiński z III c oraz Magda Rosolak z III c, Justyna Rajska z I e i Agnieszka Sobalska z I a.

Na zajęcia został zaproszony pan Andrzej Borucki, dyrektor Muzeum w Łęczycy, świadek historii, który opowiadał o paczkach z Niemiec, strajku studentów na KUL-u oraz stanie wojennym.


Zobaczcie, jak uczniowie pracowali na zajęciach.
Na początku uczniowie musieli udowodnić, że dobrze znają naszych zachodnich sąsiadów- układali mapę Niemiec z ogromnych puzzli, zaznaczali RFN i NRD, kładli na mapie napisy "Berlin" i "Bonn" oraz symbolicznie rozcinali Berlin.

Na patyczkach znajdowały się ważne daty dla historii powojennej Niemiec i Polski, np. utworzenie RFN i NRD, powstanie Muru Berlińskiego, ponowne zjednoczenie Niemiec; powstanie PRL, powołanie "Solidarności", ogłoszenie stanu wojennego, wybór Lecha Wałęsy na prezydenta i wiele innych...
Po tej lekcji uczniowie z pewnością zapamiętali, że w ciągu trwania stanu wojennego Niemcy wysłali Polakom 8 600 000 paczek z żywnością, lekami, odzieżą, zabawkami.

Oprócz ciężkiej merytoryki wprowadziliśmy też  element zabawy. Nauczyliśmy uczniów naszego gimnazjum grać w "Kolejkę", aby poznali uroki robienia zakupów w czasie PRL-u: długie stanie w kolejkach, brak towarów, kupowanie "spod lady", spekulacje na czarnym rynku.
W czasach PRL-u brakowało w sklepach odzieży, ale polskie gospodynie były bardzo zaradne, umiały szyć, robić na drutach i na szydełku. Również uczniowie naszego gimnazjum nieźle sobie radzili.
Bartek radzi sobie świetnie!

W PRL-u brakowało również baaaaaaaaaaaaardzo potrzebnego towaru- papieru toaletowego. Babcie klozetowe czuwały, aby korzystający z toalet publicznych nie zabierali zbyt dużo tego cennego dobra.Czy można wytrzymać bez Internetu i telewizji? Oczywiście, że tak! W czasach PRL dzieci wychodziły na podwórko i grały w gumę. Zobaczcie, jak grupa projektowa uczy na lekcji w-fu gry w gumę.
Narada bojowa

Grupie projektowej pomaga pani Marta Miarka, nauczycielka w-fu.


Uda się?

Udało się!

Nie udało się...

Wywijasy

Dementujemy wszelkie plotki- nikt się nie udusił!

Zasłużony odpoczynek

ZOBACZ, JAK GRA W GUMĘ MICHAŁ SZPAK W ODCINKU "UGOTOWANI"!
KLIKNIJ TUTAJ

Gdy brak wolności doskwierał Polakom, śpiewali razem z Jackiem Kaczmarskim...

TUTAJ możecie poczytać o Jacku Kaczmarskim.

sobota, 9 listopada 2013

PACZKA 10

TO TWÓJ WEHIKUŁ CZASU- PRZENIESIESZ SIĘ ZARAZ 33 LATA WSTECZ...

Poniżej znajdują się zdjęcia z prywatnego archiwum pana Andrzej Boruckiego, dyrektora Muzeum w Łęczycy, który wówczas był studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Fot.1. Lublin, grudzień 1980. Autobus komunikacji miejskiej w stanie technicznym obecnie nie do pomyślenia!


Fot.2. Kraków, wiosna 1981. Studenci II roku historii sztuki KUL z ks. prof. Władysławem Smoleniem podczas objazdu zabytkoznawczego.  W tle witryna „Jadłodajni” z afiszem na szybie: „ Nie oddamy sierpnia. Solidarność”.


 Fot.3. Lublin, maj 1981. Dziedziniec KUL. Część zespołu Teatru Pantomimy KUL. Od lewej: Andrzej Piwowarczyk, reżyser i twórca teatru (zm.: 2008r.); Mariusz Mitura (odwrócony), późniejszy aktor Warszawskiego Teatru Pantomimy w Państwowym Teatrze Żydowskim;  Sławomir Witkowski, obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Agnieszka Szczygielska, aktorka .Fot.4. Lublin maj 1981. Dziedziniec KUL. Studenci KUL. Długie włosy i brody zaczerpnięte były z tradycji hippisowskiej.


Fot.5. Gdańsk, wrzesień 1981. Andrzej Borucki pod pomnikiem Grudnia 1970 przy stoczni im. Lenina.Fot. 6. Gdańsk, wrzesień 1981. Budowa pomnika Grudnia 1970 przy stoczni im. Lenina.Fot.7. Gdańsk, wrzesień 1981. Jeden z wielu napisów na ścianach domów o uwolnienie więzionych za przekonania polityczne. „Wolność Moczulskiemu. RMP”. Chodziło o Leszka Moczulskiego, przywódcy Konfederacji Polski Niepodległej. Napis wykonany przez członków Ruchu Młodej Polski. Na tle muru- pan Andrzej Borucki.

Fot. 8. Gdańsk, wrzesień 1981. Prywatny handel uliczny w Gdańsku. Sposób na skromne uzupełnienie domowego budżetu.


Fot. 9. Lublin, listopad 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Rozładowywanie transportu żywności od „Solidarności Rolników Indywidualnych”. W głębi pani Teresa Wyszyńska, pomagająca w kontaktach z rolnikami.

Fot. 10. Lublin, listopad 1981. Pierwszy dzień strajku studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na uczelnię wchodzi Zdzisław Bednarek z Łęczycy, student I roku historii (nauczyciel w liceum ogólnokształcącym w Łęczycy, obecnie nauczyciel historii w prywatnym liceum w Krakowie).

Fot. 11. Lublin, listopad 1981. Pierwszy dzień strajku studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studenci oczekujący na wejście na strajk. Uczelnię można było opuścić tylko raz w tygodniu, wyłącznie na podstawie przepustki wydanej przez Uczelniany Komitet Strajkowy. 


Fot. 12. Lublin, listopad/ grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracownia plakatów strajkowych. Z prawej: Stanisław Bobnis z Wrocławia, student I roku filozofii teoretycznej.

Fot. 13. Lublin, listopad/ grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracownia plakatów strajkowych. Stanisław Bobnis z Wrocławia, student I roku filozofii teoretycznej z afiszem na nierozstrzygnięty do dzisiaj konkurs na wspomnienia strajkowe.

Fot. 14. Lubelszczyzna, listopad/grudzień 1981. Zbiórka na wsi żywności dla strajkujących studentów KUL. Kobieta niosąca miseczkę mąki i dwie główki kapusty. Były to niezwykle wzruszające chwile, gdy otrzymywaliśmy pomoc będącą spontanicznym darem serca. W jednym z domów kobieta z maleńkim dzieckiem ofiarowała nam kostkę masła (towar podlegający ścisłej reglamentacji). Gdy nie chcieliśmy przyjąć tego daru powiedziała, że chciała, aby Jej dziecku żyło się lepiej niż Jej obecnie.

Fot. 15. Lubelszczyzna, listopad/grudzień 1981. Kwesta żywności na wsiach dla strajkujących studentów KUL. Stoją od lewej: Andrzej Borucki z Łęczycy w płaszczu z darów, student II roku historii sztuki (obecnie dyrektor Muzeum w Łęczycy), Henryk Stępniak z Fajsławic, przewodniczący zarządu „Solidarności RI” gminy Fajsławice (późniejszy uczestnik obrad Okrągłego Stołu, senator RP I kadencji, zmarł w 1999, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski) oraz Andrzej Michałowski z Warszawy, student II roku filozofii przyrody.
O Henryku Stępniaku możecie przeczytać TUTAJ.

Fot. 16. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Maria Borucka z Łęczycy, studentka III roku psychologii, członkini strajkowej komisji socjalno – bytowej (obecnie psycholog w Rillieux-la-Pappe we Francji).


 Fot. 17. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Górale na strajku. Od lewej: Walenty Fiut, zdobywca zimą szczytu Mount Everest (1980) (obecnie dyrektor Ośrodka Caritas w Grybowie) i Jędrek Maciata z Małego Cichego, ratownik TOPR (obecnie instruktor ratownictwa i narciarstwa wysokogórskiego oraz autor wykładów i publikacji na temat lawin).
TUTAJ możecie zobaczyć zdjęcie- Walenty Fiut na Broad Peak.

 Fot. 18. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Redakcja „Kroniki Wydarzeń”, tygodnika NZS KUL. Siedzi: Ryszard Miłek z Nowego Sącza, student IV roku historii sztuki (sportowiec i artysta: trener i sędzia karate i kick boxingu, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy - pastelistów).
TUTAJ możecie przeczytać jego biografię oraz poznać jego dzieła.

Fot. 19. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Redakcja „Kroniki Wydarzeń”, tygodnika NZS KUL

Fot. 20. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Strajkowa komisja socjalno – bytowa (przez prawie miesiąc zapewniała żywność dla ponad 600 strajkujących studentów). Siedzi z prawej: Maria Maciata z Białego Dunajca, studentka III roku filozofii przyrody (obecnie m.in.: wiceprzewodnicząca Związku Podhalan Oddział Biały Dunajec, biathlonistka, propagatorka mistyki, jogi i medytacji chrześcijańskiej).


Fot. 21. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jedna z sal wykładowych (wydział filozofii przyrody) zamieniona na sypialnię strajkujących.Fot. 22. Lublin, grudzień 1981. Strajk studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Redakcja „Kroniki Wydarzeń”, tygodnika NZS KUL. Od prawej: Bogdan Giermek, student filozofii przyrody i działacz ROPCiO , Katarzyna Lekan, studentka psychologii.
O Bogdanie Giermku możecie przeczytać TUTAJ.

PANIE DYREKTORZE, DZIĘKUJEMY ZA CUDOWNĄ LEKCJĘ HISTORII!